WhatsApp Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Bu yazıyı bir yol gösterici olarak yazdığım için laf kalabalığı yapmayacağım.

Öncelikle Google Chrome tarayıcıya ihtiyacınız olduğunu söylemeliyim. Tabii ki WhatsApp’ın da son sürümüne ihtiyacınız var. Google Play, App Store ya da Windows Market üzerinden akıllı telefonunuza kurun. (Bu özellik sadece Android, iOS ve Windows Phone üzerinde çalışıyor.)

1- Eğer Google Chrome tarayıcınız yoksa Buraya Tıklayarak indirin, varsa Chrome tarayıcınızı açın.

2- Buraya tıklayarak web.whatsapp.com’a gidelim. Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda karelerden oluşan kargacık burgacık şeklin adı QR Code’dur. Her QR kod benzersiz bir anlam ifade eder. Telefonunuza bir program aracılığıyla kameranızı tutarak QR kodu okutursanız bir aksiyon olur. (Web Sitesine gitme, Mesaj gösterme vb.)

3- Çalışma prensibini anlatayım. WhatApp uygulamasını telefonunuzdan çalıştırın. Sağ üstte bulunan 3 noktaya (menü’ye. iOS veya Windows Phone kullanıcıları için 3 nokta değil başka bir şey olabilir.) tıklayın ve WhatsApp Web’e tıklayın. Burada size kamerayı açacak ve telefonunuz kamerasını bu QR koda doğrultun. Telefonunuz QR kodu okuduğunda sunucuya bu kişi bu hesabın sahibi, ona web üzerinden whatsapp’ı açabilirsin diye doğrulama gönderiyor. Bu şekilde internet tarayıcınız otomatik olarak WhatsApp’ı tarayıcınızda gösteriyor.

Toplayacak olursak, Chrome tarayıcınız üzerinden https://web.whatsapp.com/ ‘i açın. Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın ve menüden WhatsApp web’i seçin. Kameranızı tarayıcınızdaki QR koda tutun ve kameranızın QR kodu rahatça görebildiğinden emin olun. WhatsApp bilgisayarınızda otomatik olarak açılacaktır.

Image

Dipnot: Uzun süre beklerseniz aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız. “CLICK TO RELOAD QR CODE” QR Kodu tekrar yüklemek için tıklayınız demek. Yeşil yuvarlağa basarak yeni bir QR kod alabilir ve uygulamanız üzerinden WhatsApp web’e tıklayıp kameanızla yeni QR Kodu okutabilirsiniz.

Image2

Tarayıcınız üzerinden lokasyon paylaşma hariç whatsapp ile yapabildiğiniz her şeyi yapabilirsiniz. İyi mesajlaşmalar.

Güvenlik Bilgisi

Eğer tanımadığınız ya da ortak kullanımda olan bir bilgisayardan WhatsApp’a giriş yapacaksanız, giriş ekranında bulunan “Oturumu açık tut”  (keep me signed in) düğmesindeki tick’i kaldırın. Aksi halde tekrar web.whatsapp.com’a girildiğinde whatsapp’ınız otomatik olarak açılacaktır.Screen Shot 2015-01-22 at 12.17.48 PM Diyelim ki dikkatsizlik durumu bu ticki kaldırmadınız ve bilgisarayardan uzaklaştınız. WhatsApp’ınızı cep telefonunuzdan açın ve az evel kullandığımız “WhatsApp Web”e gelin. Bu bölgede giriş yaptığınız cihazları görebilir, dilediğiniz cihazdan ya da hepsinden çıkış yapabilir, dilerseniz sağ üstteki + işaretine tıklayıp yeni bilgisayara WhatsApp’ınızı bağlayabilirsiniz. (Çıkış yaptığınız cihaz bir daha siz QR kodunu akıllı telefonunuza giriş yapmadığınız takdirde WhatsApp’ınızla eşleşemez.)

Screenshot_2015-01-22-12-16-18

 

Ek Kullanım bilgisi

Dilerseniz masaüstünde WhatsApp’ınızın ayarlarına girip, masaüstü uyarılarını, sesleri ve zamanlı olarak bunları kapatabilir ya da açabilirsiniz.

Screen Shot 2015-01-22 at 12.24.19 PM

 

Ek kullanım bilgisi – 2

Tarayıcınızda WhatsApp Web’in görüntülenmediği zamanlarda WhatsApp’da çevirimdışı, tarayıcınızda bu sekmeyi gördüğünüz zamanlarda çevirimiçi oluyorsunuz. Örneğin Chrome tarayıcınızda Facebook, Twitter ve WhatsApp Web görüntüleniyor olsun ve şuan Facebook’u görüyor olun. Bu zaman içerisinde çevirimdışı, whataspp web’e tıkladığınızda ise çevirimiçi gözüküyorsunuz.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Yorumlar

yorumlar