2013′ün En Çok Satan Telefonları

Akıllı telefonlar hayatımızın şüphesiz ki ayrılmaz bir parçası oldu. Yıldan yıla daha yüksek satış rakamlarına ulaşan akıllı telefon pazarı çok değişken. Her ne kadar Nokia akıllı olmayan eski symbian cihazları ile bir çok yıl listenin başında yer alsa da 2012′de pazarın lideri değişti. Gelin model model hangi cihaz 2013′te en çok sattı bir gözatalım.

 

6- Sony Xperia M (2.1 milyon adet)6

6 Numarada  Sony’i pazara tekrar bağlayan, firmaya bir nevi taze kan görevi gören Xperia M modeli var. 1 GHz’lik dual core (çift çekirdekli) Krait işlemciye sahip Xperia M 1 GB’lık RAM’i ile sistemsel olarak orta segmentin de ortasında yer alıyor. :)

4″ boyutundaki ekranı ile büyük ekran furyasına ayak uyduran Xperia M 245 ppi piksel yoğunluğuna sahip ve 480×854 piksel çözünürlükle kullanıcıya ulaşıyor. Ek olarak 1.3mp ön kamerası ve 5mp arka kamerası ile maksimum 2592х1944 piksel çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor.

 

5- Blackberry Q10 (3 milyon adet)5

Batan geminin malı diyebileceğimiz Q10 Blackberry’nin iflasını açıklamadan önceki son çırpınışlarının bir modeli. Blackberry Bold 9900′den sonra klavye ve kullanıcı deneyimini bir adım daha öne taşıyan Q10 Blackberry’nin şüphesiz ki çıkarttığı en ergonomik modeldi. 720×720 piksel kare bir ekranla gelen Q10 328ppi gibi yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip. İşlemci olarak da oldukça başarılı olan Q10 1.5 ghz’lik çift çekirdekli bir altyapıya sahip. 8 Megapiksellik bir arka kamera ve 2 mp’lik bir ön kamera ile gelen Q10 çok satmasına rağmen ne yazık ki üreticisi Blackberry’i satılmaktan kurtaramadı.

 

4- Nokia Lumia 520 (4 milyon+ adet)SONY DSC

Nokia’nın  Windows işletim sistemine kesin dönüş yapmasından sonra firmaya taze kan sunan cihazı şüphesiz ki Lumia 520 oldu. Windows Phone’un da yaygınlaşmasında oldukça etkin rol alan Lumia 520, üretici firmayı oldukça memnun etti. Sistemsel olarak çok şey vaad etmeyen Nokia Lumia 520 ortasegment bir cihaz olarak piyasaya sürüldü. 1ghz’lik çift çekirdekli işlemcisi olan Lumia 520 Xperia M’e oranla daha düşük bir RAM ile, 512 mb olarak karşımıza çıkıyor. Batarya olarak da çok şey vaadetmeyen Lumia 520 1430 mAh batarya ile piyasaya sürülmüş.

 

3- HTC One (5 milyon adet)3

Kimi dergiler tarafından 2013′ün en iyi telefonu seçilen HTC One HTC’nin amiral gemisi konumunu tüm yıl boyunca korudu. Bayrağı HTC One Max’e bırakan HTC One gerek sistemsel olarak, gerek yazılım olarak gerekse tasarım olarak çok şey vaadediyor. Gorilla Glass 2 ile gelen HTC One 1.7 ghz’lik dört çekirdekli işlemci ile ve 2 gb’lik bir ram ile karşımıza geliyor. Yeni geliştirdikleri ultrapiksel kavramını tanıtan HTC 4 UP’lik (ultrapiksel) kamerası ile güzel bir performans yakaladı. Her ne kadar tam karşılığını kimse henüz anlamamış olsa da (:)) kötü olduklarını kimse söyleyemez.  Batarya olarak da en büyük rakipleri ile kafa kafaya seçenekler sunan HTC One 2300 mAh’lik bataryası ile günü idare edebilecek olanlardan.

 

2- Apple iPhone 5 (20 milyon adet)2

Apple’ın tasarım olarak iPhone 4 modeline benzeyen 5 modeli 2013′ün en çok satan 2. telefonu olmasına yetti. Daha da incelen ve ekran boyu uzayan iPhone 5, iOS’in akıcılığı ve mac OS ile entegrasyonu sayesinde macintosh kullananların da birinci tercihi oldu. Sistemsel özelliklerini asla ön plana çıkartmayan Apple 1.3 ghz’lik bir çift çekirdekli işlemci ve 1gb’lik bir DDR2 RAM ile birlikte piyasaya sürüldü. 326 ppi’lık bir piksel yoğunluğu ile pazara sunulan iPhone 5 4″‘lik 640 x 1136 piksel çözünürlüklü ekranı ile göz dolduruyor.

 

1- Samsung Galaxy S4 (39 milyon adet)1

“Peynir ekmek gibi satmak” deyimini kullanabileceğimiz yegane model S4′tür herhalde. Dünya çapında 39 milyon gibi inanılmaz bir satış rakamı sağlayan Samsung Galaxy S4Samsung’un Note 3′ü sürene kadar uzun süre amiral gemisi olarak piyasada bulundu. Muadillerine oranla geç bir süre olan mart ayında tanıtılan Galaxy S4 kısa sürede hızlı satış yaparak listenin 1 numarasına oturdu. 2 farklı model olarak piyasaya sürülen Galaxy S4 Türkiye’ye 2 tane dört çekirdekli işlemcili olarak girdi. Ek olarak 2gb’lik bir RAM’a sahip olan S4 ekran piksel yoğunluğu olarak da 441 ppi gibi yüksek bir rakamla karşımıza çıkıyor. S3′ten sonra ekran boyutunu da büyütüp 5″lik Full HD yani 1920×1080 çözünürlükle piyasaya sürülen Galaxy S4 Super AMOLED bir ekrana sahip. Kamera özelliklerini ve megapikselini de arttırıp 13 mp arka, 2 mp ön olmak üzere iki kamerası bulunduğunu da söylemeden geçmek olmaz.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Yorumlar

yorumlar