iPhone 5s ya da 5c almamak için 9 neden!

MacBook ve iPod kullanan biri olarak iPhone’un fazla abartılmış bir cihaz olduğunu söylediğim için hep taşlandım. iPhone’un açık platform olmak zorunda olmasa da bulunduğu ve taşıdığı ismin hakkını vermesi gerektiğini düşünüyorum. Nitekim vermiyor. Başlayalım!

9 – Yaratıcılığı öldüren yapısı

Daha çok gelir getirdiği için çoğu geliştiricinin kullandığı platform iOS’tir. Fakat bir programcı gözü ile olaya bakacak olduğunuzda iOS’in ekosistemi oldukça katı ve belirli kurallar dahilindedir. Sağladığı geliştirme kitleri çoğu şeyi sadece kendi izin verdiği şekilde yapmaya iter ve kişiyi kısıtlar. Bunu her ne kadar güvenlik için yaptıklarını söyleseler de özgür davranışı kısıtlaması dokuzuncu nedenim oluyor. kingston_1gb_microsd_1

8 – Hala micro SD kartı yok

16, 32 ve 64 versiyonlar olarak çıkan Apple micro SD kart desteği sunmayarak kullanıcıyı daha yüksek hafızalı cihaz almaya, dolayısıyla daha çok para harcamaya itiyor. Bir diğer seçenek olarak ise cloud yani bulut bilişim servisini sunarak düzenli para almayı hedefliyor. İkisi de negatif hanesine bir çizik daha atmama sekizinci neden!

7 – Kamera yarışında hala geride

Her marka kendi kameralarını bir şekilde öne çıkartıp bunu pazarlama unsuru yapıyor. Nokia yüksek megapikselli cihazlarını, HTC ultra piksel’li modellerini sundu. Samsung’un da bu yarışta geri kaldığını söylemekle birlikte hala iPhone’a oranla pazarlamada kullanabileceği bir kaç drama shot, 13mp gibi bahaneleri var. Öte yandan iPhone her ne kadar iOS7‘de bu konuya biraz değinse de beklentileri hala karşılayamadı. Çok başarılı bir sensörü olsaydı 8 mp kamerası kabul edilebilirdi ama negatif yöne bir çizik daha atmak şart oldu.Apple Introduces iPhone 5

6 – iOS 7′nin Android benzerliği

Steve Jobs’lu Apple döneminin yarattığı her inovasyonu Android birebir kopyaladı. Nitekim Tim Cook dönemindeki Apple nehiri tersine akıtmayı başardı. Apple kullanıcılarının dahi çok şikayet ettiği iOS7‘nin Android benzerliği 6. sıramda geliyor efendim.

5 – Çok değişiklik olmaması yeni iPhone’u beklemeye itiyor

iPhone 5 ile iPhone 5c’nin sistemlerinin sistem testlerine göre aynı olması ve zaten hali hazırda beklentileri(!) karşılayan iPhone 5 ile iPhone 5s arasında yeni bir fark olmaması kullanıcıları yeni iPhone’u beklemeye yönlendiriyor. Hali hazırda iPhone 5 kullanan bir kişinin iPhone 5s alması için herhangi bir neden bulunmaması bir tik ile 5. sırada yer alıyor.

4 – Türkiye’deki fiyatlar

Türkiye’deki akıllı telefon pazarının amiral gemileri 2000 lira limitini aşmazken daima ulaşılmaz imajı yaratmaya çalışan Apple ucuz olarak adlandırılan 5c modeli ile bile ulaşılmazken 5s’i kim ne yapsın?

3 – iOS7′nin kullanım karışıklığı

iOS’i daha önce kullanmamış kişiler için Blackberry Z10′da kendinden çok sözettiren sorun mevcut; Geri tuşu olmaması! Yapılan bir araştırmaya göre daha önce iOS kullanmayan kişilerin ana sayfaya orta tuşu kullanmadan dönmeleri hayli zaman almış. Fazla tuştan kaçınma tutkusu, basite indirgeme olan Apple bu konuda istemeden kafa karıştırıyor.

iphone4s_a5_ifixit-4e974a4-intro2 – Neye sahip olduğunu bilmeme!

2300 lira verip satın aldığım bir cihazın içindeki donanımı bile bilemeyeceksem ben ne anladım böyle işten? Apple’ın teknik özellikleri açıklamaktan daima çekinmesi, pazarda rakibi olanlarla eş tutulmamak için olabilir, işletim sisteminin de akıcı olduğu aşikar fakat satılan ürünün teknik özelliklerini tam olarak bilmemek kabul edilir türden değil.

1- Hiç değişmeyen tasarım

Steve Jobs dönemindeki Apple’ın inovasyonunu bilmeyen yoktu. iPhone 3 ile yepyeni bir telefon anlayışı yaratmış, dokunmatik ekranı hayatımıza sokmuştu. iPhone 4 ile tasarımı tamamen değiştirmiş o güzel dikdörtgen köşeleri hayatımıza sokmuştu. Tim Cook döneminden bu yana iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s ve iPhone 5c‘de değişen tek şey telefonun uzunluğu, kalınlığı ve inceliği oldu. İnovasyon öldü, monotonluk geldi.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Yorumlar

yorumlar