ZTE Firefox OS’li Cihazlarını Tanıttı

Review of: ZTE Open C
smartphone, akıllı telefon, telefon:
Onur Alp Aydın
Version:
Open C

Editör:
Oylama:
4
On 26 Şubat 2014
Last modified:26 Şubat 2014

Summary:

Orta segment ve düşük segment için üretilen ZTE Open C ve ZTE Open II temel kullanım amacı internette gezmek olan kullanıcılar için oldukça hoş seçenekler. Sistemsel olarak yüksek donanıma sahip olmaması ve çok sayıda arka uygulama çalıştırmıyor olması cihaza biraz daha hız katmış durumda. Öte yandan Firefox OS'in uygulama bazlı bir işletim sistemi olmadığını ve amiral gemisi modeller olmadığını gözardı etmemek gerek.

Türkiye’de ZTE’yi duymamış olabilirsiniz. Türkiye’de satışları çok yüksek olmamasına karşın dünyanın en büyük 10 telekominikasyon şirketinden birisidir. Hatta öyle ki 2011 yılı satış rakamlarına göre dünya çapında satılan tüm cihazların %4.7′si ZTE’ye ait. Bu rakam ZTE’nin Apple’dan daha fazla sattığını bile gösteriyor. Öte yandan kuvvetli bir telekominikasyon firması olan ZTE, Avea’nın Türkiye’de iki bölgesinde internet alt yapısını yönetiyor.

ZTE geçtiğimiz günlerde yeni bir seri tanıttı; “Open” serisi. MWC’de tanıtılan Open C ve Open II’nin ana özellikleri ise Firefox OS kullanıyor olmaları.

ZTE Firefox Open C - Turuncu

Nedir Bu Firefox OS?

Firefox OS ünlü Firefox internet tarayıcısının yaratıcısı Mozilla firmasının yayımladığı bir mobil işletim sistemi. Uzun süredir mobil işletim sistemi pazarını domine eden Google’ın Android’inden ve Apple’ın iOS’inden ve yeni yeni pazara ısınan Microsoft’un Windows Phone’undan sonra ne kadar şansı olur bilinmez fakat yeni solukların son kullanıcıya daima kazandırdığı da bir gerçek.

1381321245_firefox-os-mobile

 

Alışılagelmiş ve daha düğme bazlı bir arayüze sahip. Düğme bazlıdan kastım görsel ve dokunmaya teşfik eden bir kullanıcı arayüzü şeklinde. Henüz çarpraz sistem testleri yapılmadığı için ne kadar hızlı ve etkili bilinmez fakat pazarda yeni bir oyuncu olduğunu bilmek güzel.

Yeni Çıkan İşletim Sistemlerinin En Büyük Sorunu: Uygulamalar

Tahmin ediyorum birçok kullanıcı bu soruyu soracaktır, yeni piyasaya giren bir işletim sisteminde yeterli uygulama olmaması sorunu nasıl giderilecek? Bu noktada Firefox Firefox OS, açık kaynaklı, web-tabanlı bir çalışma sistemine sahip. Firefox İnternet Tarayıcısnın getirdiği deneyimle Firefox OS’i internet deneyimi üzerine kurgulandırmışlar. Bu da hedef olarak daha çok telefonunu internete girmek için kullandıkları, uygulama sorununu daha az önemsiyenleri hedeflediği anlamına geliyor.

ZTE’nin Firefox Seçim Nedeni

ZTE’nin çok sayıda cihazı mevcut. Çoğu Android tabanlı. Dahası flagship’leri (amiral gemisi) olan Grand Memo II de Android’le birlikte geliyor. Open C ve Open II daha farklı bir şekilde kategorilendirilmiş. Bu da ZTE’nin yeni pazarlara açılmayı istediğinin göstergesi. Microsoft tarafından satın alınan Nokia’nın temelli Windows Phone’a geçip Android’e dönmesinin aksine ZTE Firefox’a yavaş bir geçiş ya da işletim sistemi payı dağıtmaya yanaşmış.

Screen Shot 2014-02-26 at 19.44.30

ZTE Open C

Bahsettiğimiz üzere Firefox OS ile birlikte gelen Open C orta segment bir cihaz. Çok fazla şeyi vaadetmemesi uygulama sorununu ortadan bir nebze kaldırıyor. Ağırlıklı olarak internet deneyimi isteyen kullanıcılar için tasarlanmış Open C’nin teknik detayları şu şekilde;

İşletim Sistemi: Firefox OS
Kamera: 3 MP
Ekran: 4-inç WVGA (800 × 480 piksel)
CPU: Qualcomm Snapdragon 200 işlemci, 1.2 ghz x 2 çekirdek
Hafıza: 512 MB RAM + 4 gb Sabit hafıza
Pil: 1400 mAh
Boyutları: 12.6 × 6.47 × 1.08 cm

ZTE Firefox Open C -1

 

ZTE Open II

Orta segment cihazın ardından alt segment için de Firefox OS’li cihaz üreten ZTE’nin Open II modelinin teknik özellikleri de şu şekilde;

İşletim Sistemi: Firefox OS
Kamera: 2 MP
Ekran: 3.5-inç HVGA (480 × 320 piksel)
CPU: MSM8210 1.2 GHz x 2 çekirdek
Hafıza: 256 MB RAM + 2 GB Sabit hafıza
Pil: 1150 mAh
Boyutları: 11.8 × 6.1 × 1.05 cm

ZTE-Open-Blue-Firefox-OS-Smart-Phone-2

 

Sonuç

Orta segment ve düşük segment için üretilen ZTE Open C ve ZTE Open II temel kullanım amacı internette gezmek olan kullanıcılar için oldukça hoş seçenekler. Sistemsel olarak yüksek donanıma sahip olmaması ve çok sayıda arka uygulama çalıştırmıyor olması cihaza biraz daha hız katmış durumda. Öte yandan Firefox OS’in uygulama bazlı bir işletim sistemi olmadığını ve amiral gemisi modeller olmadığını gözardı etmemek gerek.

Önerir miyim?

Eğer sadece internette gezmeyi hedeflemiş yüksek sistem beklentisi olmayan bir kullanıcıysanız. Ortasegment ve düşük segment olarak öneririm. Firefox hali hazırda uzun süredir internet tarayıcısı deneyimine sahip ve bunu güzel bir şekilde işletim sistemine implemente etmiş. Öte yandan uzun süredir piyasada bulunan Çin’li dev ZTE’yi ürün kalitesi bakımından unutmamak gerek.

 

Orta segment ve düşük segment için üretilen ZTE Open C ve ZTE Open II temel kullanım amacı internette gezmek olan kullanıcılar için oldukça hoş seçenekler. Sistemsel olarak yüksek donanıma sahip olmaması ve çok sayıda arka uygulama çalıştırmıyor olması cihaza biraz daha hız katmış durumda. Öte yandan Firefox OS'in uygulama bazlı bir işletim sistemi olmadığını ve amiral gemisi modeller olmadığını gözardı etmemek gerek.
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Yorumlar

yorumlar