Güncellemeler İle İlgili

Akıllı telefonlarda satış sonrası hizmetin en önemli iki parçası vardır, servis hizmetleri ve yazılım güncellemeleri. Kullanıcının telefon satın aldıktan sonra telefonunun dinamikliği donanımı değişmeyeceği için yazılımı üzerinden değiştirilebilir ve gelen yazılım güncellemeleri ile marka sadakati kuvvetlendirilebilir. Büyük firmalar bu konuda oldukça dikkatli ve yeni güncellemeleri piyasaya sunmak konusunda birbiri ile yarışır.

Ne yazık ki Türkiye’de işler böyle değil. Büyük firmalar dünyada güncelleme sıralarına bakıldığında Türkiye’de güncellemeleri son sıralarda yayınlar. Irak gibi üçüncü dünya ülkelerinden bile sonra aldığımız güncellemeler ya eksik gelir ya da sorunlar ihtiva eder. Satış sonrası hizmetin en büyük parçalarından olan yazılım güncellemeleri Türkiye gibi bir pazarda daha ciddiye alınmalı.

Türkiye’de 13 milyon akıllı telefon kullanıcısı mevcut. Üreticilerin telefon yazılım güncellemelerini bu büyük pazarda dünyada son sıralarda sunmasına karşı çıkalım! Satış sonrası hizmetin bir parçası olan yazılım güncellemelerini diğer ülkelerle eş zamanlarda alabilmeliyiz. Toplayacağımız imzalarla akıllı telefon üreticilerine sesimizi daha rahat duyurabiliriz.

Sorun Nedir?

2013 Şubat ayı ele alındığında Türkiye’deki kadınların %17’sierkeklerin ise %21’iakıllı telefon kullanıyor ve akıllı telefon penetrasyonu ele alındığında Türkiye’de bu oranın %17′de olduğu görülüyor. Türkiye pazarının bu kadar geniş olduğunu göz önünde bulundurarak telefon firmalarının son güncellemeleri dünyada en son sıralarda Türkiye’de yayımlamasını doğru bulmuyor, satış sonrası hizmetin daha kaliteli sunulması gerekliliğine inanıyorum.

Ne Yapabiliriz?

Türkiye’de akıllı telefon kullanım oranının genç nesil ağırlıklı olmasından dolayı sosyal mecralarda bu kampanyayı duyurmak ve imzalamak akıllı telefon üreticilerinin dikkatini çekmemizde etkin rol oynayacaktır.

Ne İstiyoruz?

  1. Akıllı telefon yazılım güncellemelerini diğer ülkelerle eş zamanda almayı.
  2. Akıllı telefon üreticilerinin çıkarttıkları yeni modeller sonrasında eski model cihazların satış sonrası desteğini çekmemesini.
  3. Yeni model bir akıllı telefon çıktığında bir pazarlama taktiği olarak son sürüm yazılım güncellemesini uzun süre sadece bu ürün üzerinde barındırmamasını, diğer modellere de sunmasını istiyoruz.

 

Bu konu ile alakalı olarak Change.org üzerinde bir kampanya başlattım. Destek olmak isterseniz burayı tıklayıp kampanyaya imza atabilirsiniz.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Yorumlar

yorumlar